VÝCHODNÍ FRANCIE - ALSASKO

Alsasko

Alsasko je nejmenším a přesto specifickým krajem Francie. Díky své poloze sousedící s Německem zde najdete promíchané kultury a charakteristiky lidí. Touha po pořádku se mísí se smyslem pro detail a touhou po originalitě.

Plavba mezi lesy a jezery je jedním slovem překrásná. Podél koryt řek a kanálů je bezpočet pamětihodností, hradů, zámků a mlýnů. K výrazným místům regionu lze dozajista zařadit lodní výtah - šikmé zdvihadlo s příčně uloženým žlabem v Arzviller, tunely u Niderviller (dobrodružná plavba 2 km dlouhými tunely), skála v Dabo, Phalsbourg - „rodiště hrdinů nebo evropské unikum v podobě tunelu a zdvihadla, kde tažný prám přepravuje lodě a nákladní čluny při náklonu 41 procent v úseku dlouhém 128 metrů, v Lutzelbourg. Šperkem Alsaska je dozajista jeho hlavní město Štrasburk, sedmé největší město Francie. Procházka v jeho historickém centru je neopakovatelným zážitkem pro milovníky památek. Nelze vynechat katedrálu Notre Dame či zajímavou pitoreskní čtvrť Malá Francie.

Alsasko nabízí více možností. Vybrat si můžete plavbu napříč krajem řeky Sarre a podél národního parku v Lorraine – jednoho z nejzelenějších parků Francie, po kanálu Marna – Rýn proplujete napříč historií a gastronomií Alsaska, a kde si vychutnáte meandrovitý charakter kanálu a rozmanitou okolní krajinu (na hranici pohoří Vosges) a pokud vyrazíte ze základny v Harskirchenu, dostanete se do kraje křehké fajáns nebo do nádherného kraje rybníků, kde se klikatí cyklostezky a turistické cesty, a kde jsou na březích rybníků vybudované pláže a sportoviště nejen s vodní tematikou.

Ani gurmáni v Alsasku nepřijdou zkrátka.  Nechte se zlákat vynikající kuchyní a navštivte jednu z Winstub – restaurací. Tradiční pivo s preclíkem jako aperitiv bude skvělou volbou, jako hlavní chod si objednejte hvězdu jídelního lístku choucroute. Toto místní jídlo, jehož základem je zelí a různé uzeniny, slanina a brambory, je každý rok oslavováno v mnoha alsaských vesnicích. Zelí zalijte sklenkou ryzlinku a vaše potěšení bude ještě větší! A pokud jste milovníci sladkého, nesmíte vynechat  Kugelhopf, specialitu kraje - bábovku s rozinkami a mandlemi.

Pokud budete mít čas a milujete víno, navštivte slavnou Alsaskou vinnou stezku, dlouhou 170 km, která se táhne na úpatí pohoří Vogéz. 

CO SE NÁM ZDE LÍBILO?

 • delikatesy z Alsaské kuchyně a vinných sklípků
 • lodní výtah v Arzviller
 • historická města Štrasburk (hlavní město Alsaska  zapsané pro své architektonické dědictví na seznam UNESCO) a Saverne
 • místní řemeslníci (porcelán, foukané sklo, křišťál)

VĚDĚLI JSTE ŽE?

….poblíž městečka Rechicourt, kde najdete i nejvyšší zdymadlo Francie (16m!), stojí Bataville? Jedná se o urbanistický komplex, jehož výstavba započala v roce 1931 na objednávku podnikatele s českým původem Tomáše Bati, zakladatele značky Baťa. Městečko bylo svého času zcela autonomní, nacházely se zde obchody, školy a školky, bazén, kostel,… Městečko s budovami v typickém stylu dělnických čtvrtí, které známe i ze Zlínského kraje, se rozvíjelo hlavně v padesátých letech minulého století.

Dvě z budov v tomto komplexu  - kantýna a tovární budova - byly zapsány na seznam architektonických památek v roce 2014 (ostatní stavby jsou na seznamu památek 20. století).

Výroba produktů Baťa byla zastavena v Bataville v roce 2001 (což se neobešlo bez protestů více než 800 zaměstnanců a veřejného mínění, ve Francii dokonce vynikl dokumentární film o vzestupu a pádu tohoto dělnického městečka).  

 
 
VÝCHODNÍ FRANCIE - ALSASKO
 
 • Doporučujeme

  TESTOVÁNÍ LYŽÍ

  "Na hory s Talpou"

  Pojeďte si s námi užít prodloužený předvánoční víkend na náš vychytaný SKI OPENING s testováním lyží

  KAUNERTAL 16. - 19. 12. 2021

  s bohatým doprovodným programem.

 • Novinka

  LISTOPADOVÉ LYŽOVÁNÍ

  PITZTAL

  18.11.  - 21.11. 2021

  skiopening - výhodné ceny

  3 noci + 3 dny skipas

  ledovcové lyžování

Talpa logo

CK Talpa spol s.r.o.

Zapova 14
150 00 Praha 5

Otevírací doba

září - březen:

po - čt: 10:00 - 18:00
pá: 10:00 - 15:00   

Ačcka
Dotazy a objednávky
257 310 901
Nebo emailem
info@talpa.cz

Máte dotaz?

Talpa logo